מגמות 2016 – מה צפוי לנו בשנה הקרובה בשווקים הפיננסיים?

trends-2016

הרבה נכתב ועוד ייכתב על תחזיות. האם באמת ניתן לדעת מה צפוי לנו בשנת 2016? אנחנו רק יכולים להעריך וזה חלק מהיופי של השווקים הפיננסיים, אבל כן נוכל להתייחס למגמות קיימות.

העיקרון שמאחורי החוק הראשון של ניוטון המכונה גם עקרון ההתמדה קובע : "כל גוף יתמיד במצבו, יישאר במנוחה או ימשיך לנוע בתנועה שוות-מהירות ובקו ישר, כל עוד לא פועל עליו כוח חיצוני". החוק הזה רלוונטי גם למגמות בשווקים הפיננסיים. מגמות צפויות להימשך ולהתמיד יותר ממה שרובינו היינו מצפים, אף אחד לא יודע מתי מגמה מסוימת תסתיים. אם היינו יודעים היינו יכולים לתרגם את זה לעשיית כסף בקלות רבה בשוק ההון.

הדוגמא אולי הכי רלוונטית בימינו היא מחירי הנפט. לפני שנה מחירי הנפט היו בתחתית של 5 שנים והיום הם בתחתית של 10 שנים. במהלך השנה האחרונה מאות מומחים ואנליסטים בעולם ניסו לקבוע תחתית ואף אחד מהם לא צדק. מחירי הנפט במגמת ירידה אשר הימשכותה ועומקה עולה על הציפיות של כולם. מתי זה ייעצר? אנחנו לא יודעים, רק יכולים לתת הערכות, לנסות לנתח מה הם אותם כוחות חיצוניים הפועלים עליהם ואיך הם צפויים להשפיע.

לנסות לסחור כנגד מגמה מסוימת היא בעצם סוג של הימור – אין וודאות מתי המגמה תסתיים ותשתנה וכיצד זה יקרה. הנה כמה מגמות שצפויות להתמיד אתנו בשנה הקרובה:

הריביות בעולם יישארו נמוכות וגם אצלנו

הפד כבר התחיל בהעלאת ריבית והחל לסמן את המגמה הבאה. עם זאת אנחנו לא צפויים לחזור לריביות של שנות ה- 80' וכרגע ההערכות הן של מגמת עלייה מתונה והדרגתית של הריבית בארה"ב, ככל הנראה בקצב של העלאה כל כמה חודשים. אצלנו יש המעריכים העלאת ריבית אשר תחל במחצית השנייה של 2016. הסיבות הן סביבת אינפלציה נמוכה, השקל החזק והצמיחה המתונה אשר תומכים כרגע בדחייה של תהליך העלאת הריבית בארץ.

האינפלציה צפויה להיות ברף התחתון של התחזיות

הגורמים המשפיעים על האינפלציה הם רבים, אף אחד לא צפה אינפלציה שלילית ב- 2015. הירידות במחירי הנפט והאנרגיה בכלל, ירידה במחירי הסחורות, הפחתות מיסים, מחאה חברתית ועוד – שומרים על רמות המחירים כלפי מטה. מרבית מהמהלכים האלה מאחורינו ולכן ניתן לראות חזרה לתוואי חיובי של האינפלציה אם כי ברף התחתון של התחזיות של עד 1%.

מחירי הנפט ימשיכו להיות נמוכים

מחירי הנפט תפסו הרבה מהכותרות בשוק ההון השנה. את הירידה הדרמטית שחווינו השנה במחירי הנפט היה קשה לחזות מראש. מחירי הנפט צללו מ- 120$ ל- 38$ לחבית נפט. אין לדעת איך ומתי תיקבע התחתית אבל ללא ספק ניתן להניח שמחירי הנפט צפויים להישאר נמוכים.

התנודתיות בשוק האג"ח והמניות תימשך ב-2016

2015 הייתה שנה מאוד מאתגרת - הירידה במחירי הנפט והסחורות, החששות מכיוון יוון ובהמשך גם מכיוון סין, ההתמודדות עם גלי ההגירה לאירופה וההרחבה הכמותית, וכמובן הצפי ההולך ונדחה של העלאת הריבית בארה"ב שיצרה אי ודאות גדולה בשווקים הפיננסיים. התוצאה הייתה ברורה – תנודתיות גבוהה גם באג"ח וגם במניות בארץ ובחו"ל וקושי אמיתי לייצר תשואות אליהן הורגלנו בשנים האחרונות בתיקי ההשקעות. התנודתיות אותה חווינו להערכתי תמשיך אתנו גם ב- 2016. אין ברירה אלא להתרגל להתנהל בסביבה שאין בה ודאות, להיות דינמי, לסחור עם המגמות ולשמור על כללי מסחר ברורים כדי לא להיקלע לאמוציות אשר מערפלות את קבלת ההחלטות שלנו.

להבין שהבלתי צפוי הוא לפעמים הצפוי ולקוות לטוב.